Mercedes-AMG GT R 

19.10.2016

Vyvinutý v zeleném pekle okruhu Nürburgring a pro normální silnice až příliš ostrý, to je Mercedes-AMG GT R. Nikdy předtím v Mercedes-AMG neistalovali tolik technologií ze závodních speciálů do sériového vozidla jako do tohoto zcela nového odlehčeného dravce z Affalterbachu s dvojitým turbem.
V8 BI-TURBO, 430 kW, maximální točivý moment 700 Nm, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy, blatníky a střecha z ultralehkého karbonu, 2,66 kilo na koňskou sílu, max. rychlost 318 km/h.
PŘÍTLAK je obrovský - vytváří ho pevné zadní křídlo s nastavitelným úhlem. Dvojitý difuzor pod zadní zástěrkou zvyšuje manipulační stabilitu zadní nápravy a snižuje teplotu horkých míst v zadní části vozidla.
ODEZVA ŘÍZENÍ je v AMG GT R jedinečná. A to nejen kvůli tomu, že tento silniční sportovní vůz se závodními geny používá řízení sportovních parametrů, vinuté zavěšení AMG a závěsy kloubů Uniball na spodních lichoběžníkových závěsech zadní nápravy, které zajišťují absolutní přesnost v každé zatáčce. Novinkou je aktivní řízení zadních kol. Srdcem tohoto řízení jsou dva elektro-mechanické pohony, které umožňují změnu úhlu sbíhavosti zadních kol až o 1,5 stupně.
DESIGN TRYSKÁČE. V přední části vozu přibyly otvory pro přívod vzduchu směrem k podběhům kol. Tím se optimalizují aerodynamické vlastnosti, a AMG GT R tak dosahuje lepších hodnot součinitele odporu vzduchu.
MŘÍŽKA CHLADIČE s výrazem: mřížka AMG Panamericana je ozdobou pro AMG GT R, její svislé lamely připomínají model 300 SL, který v roce 1952 zvítězil v legendárním závodě Panamericana v Mexiku.
VENTURIHO EFEKT. Díky genům z motorsportu: AMG GT R má aktivní aerodynamický profil v podvozku. Při rychlosti 80 km/h v závodním (RACE) režimu se karbonový prvek automaticky vysouvá dolů až o 40 mm, a výrazně tak mění průtok vzduchu. Vznikne tak jev známý jako Venturiho efekt, který vůz doslova "přisaje" k vozovce a při rychlosti 250 km/h sníží vztlak na přední nápravu přibližně o 40 kilogramů.
AMG GREEN HELL MAGNO je název exkluzivního speciálního laku, který umocňuje agresivní vzhled sportovního kupé s motorem umístěným mezi přední a střední částí vozu.
Zdroj: 6/2016 Mercedes-Benz magazín